انجیر خشک قزوین موجب ریختن دندان های نوجوان افغانی شد

امروزه انجیر به دلیل مصرف آن به‌عنوان میوه‌ای تازه یا خشک، یک محصول قابل توجه جهانی است. علاوه بر این، ثابت شده است که انجیر منبع مهمی از مواد معدنی و ویتامین‌هایی مانند آهن، کلسیم، پتاسیم، تیامین و ریبوفلاوین است.

انجیر خشک قزوین فاقد سدیم، چربی و کلسترول است. آنها حاوی حداقل 17 اسید آمینه هستند که اسیدهای آسپارتیک و گلوتامیک بالاترین غلظت را دارند. انجیر حاوی محتوای نسبتاً بالایی فیبر  است و بیش از 28% آن محلول است. بنابراین به کنترل قند و کلسترول خون و کاهش وزن کمک می کند.

انجیر خشک در مقایسه با میوه‌ها و نوشیدنی‌های معمولی که معمولاً مصرف می‌شوند، بالاترین غلظت پلی فنل را دارند. با همه این ویژگی ها، انجیر واقعاً به عنوان یک غذای کاربردی در نظر گرفته می شود.

با این حال، انجیر به رشد میکروبی حتی در انبار سرد بسیار حساس است. بنابراین، در نظر گرفتن فرآیندهای جایگزین برای افزایش عمر مفید آن مهم است. انجیر به دلیل کارایی و سادگی ممکن است در خشک کن های همرفتی کم هزینه فرآوری شود.

سینتیک خشک کردن همرفتی تحت تأثیر عوامل زیادی مانند اندازه و ترکیب انجیر و خواص ترمودینامیکی هوای خشک کردن مانند دما، رطوبت و سرعت است.

با خشک کردن، جرم و حجم انجیر و همچنین هزینه های بسته بندی و جابجایی کاهش می یابد. همچنین باعث کاهش فعالیت میکروبیولوژیکی و تغییرات شیمیایی در حین نگهداری محصول خشک شده نهایی می شود.

نمونه هایی از مطالعات اخیر در مورد مدل سازی خشک کردن شامل محصولات غذایی مانند پیاز، برش های خرمالو ، میوه عناب  دانه های انار و خشک کردن تفاله زیتون است.

اگرچه مدل های خشک کردن برای انجیر کامل ، انجیر پوست کنده  و انجیر برش طولی  گزارش شده است، هیچ مطالعه ای در مورد انجیر آسیاب شده یا نیمه بریده وجود ندارد.

ماموریت و تاثیر فرآیند خشک کردن بر خواص عملکردی میوه بنابراین، هدف از این تحقیق شناسایی تاثیر دمای خشک کردن و ظاهر میوه بر خصوصیات عملکردی انجیر و محاسبه پارامترهای خشک کردن انجیر مانند نفوذ موثر و انرژی فعال‌سازی، به‌کارگیری راه‌حل‌های تحلیلی برای معادله فیک بود. رابطه آرنیوس این پارامترها برای طراحی کارآمد خشک کن انجیر و برای بهینه سازی فرآیند خشک کردن ضروری هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.