تولید پارچه حریر

حریر یک الیاف طبیعی است که توسط حشرات به عنوان ماده ای برای لانه و پیله آنها تولید می شود. انواع مختلفی از حشرات وجود دارد که حریر تولید می کنند، از جمله کرم  شایع ترین نوع ، سوسک، زنبور عسل، زنبور عسل، هورنت، مورچه بافنده و بسیاری دیگر.  که عمدتاً از پروتئینی به نام فیبروئین ساخته شده است، به دلیل درخشندگی و نرمی آن به عنوان یک ماده شناخته شده است.

اولین نمونه پارچه حریر  از چین می آید که در مقبره کودک برای پیچیدن بدن استفاده می شد. چین سال‌ها بر صنعت حریر تسلط داشت و در ابتدا این ماده برای امپراتور محفوظ بود. چینی ها از  به عنوان ارز استفاده می کردند و هزینه آن بر حسب طول  اندازه گیری می شد. جاده که صنایع را از شرق به غرب متصل می‌کرد، مسیر تجاری محبوبی بود که به این ماده نامگذاری شد و آن منطقه از جهان هنوز هم نام خود را حفظ کرده است.

در نهایت تولید حریر به کره، تایلند، هند و اروپا منتقل شد. این ماده سرانجام در قرن هفدهم به ایالات متحده راه یافت. پادشاه جیمز اول  را به مستعمرات معرفی کرد، اما بسیاری از مهاجران اولیه کشور قادر به خرید این مواد نبودند. پترسون، نیوجرسی و منچستر، کانکتیکات، هر دو به مراکز تولید در ایالات متحده تبدیل شدند، تا زمانی که تجارت و تولید با جنگ جهانی دوم مختل شد و منجر به ایجاد پارچه کرپ مازراتی مصنوعی مانند نایلون شد.

فرآیند تولید  را نونه‌کاری می‌گویند و شامل برداشت کرم برای این ماده است.

لاروها از برگ توت تغذیه می کنند.
بعد از اینکه چند بار کپک زدند، یک پیله می چرخانند. در تماس با هوا جامد می شود. این فرآیند حدود 2 تا 3 روز طول می کشد.
هنگامی که پیله تشکیل شد، آن را در یک قابلمه آب جوش ریخته و به طور موثری شفیره ها را از بین می برد.

پارچه مانتویی تابستانه

رشته  با مسواک زدن پیله استخراج می شود.
خام را بافته یا به صورت پارچه می بافند یا در نخ ریسیده می کنند.
توجه داشته باشید که برای چرخاندن یک پوند  خام حدود 2500 کرم  لازم است. هر پیله حاوی حدود یک مایل رشته است و یک رشته از 48 رشته  ساخته شده است. فرآیندهای مختلف بافت منجر به انواع مختلفی از پارچه می شود، از جمله کرپ بافت چروک خشن ارگانزا پارچه نازک و شفاف و نوعی پارچه  یک پارچه سبک وزن با بافت ساده با کشش کمی.

ا به خاطر پرده زیبا و ماهیت جاذب خود و سایر عوامل مثبت از جمله:

بافت. حریر فوق‌العاده نرم و براق است که به آن جذابیتی عالی و لوکس می‌دهد.
استحکام و دوام. همچنین یکی از قوی ترین الیاف طبیعی است، اگرچه مقداری از استحکام آن با خیس شدن کاهش می یابد.  اغلب با الیاف دیگر مانند پنبه برای استحکام بیشتر مخلوط می شود.
خاصیت ارتجاعی. انعطاف پذیری مواد آن را برای پوشاک و اثاثه یا لوازم داخلی ایده آل می کند.
قابلیت جذب.یکی از جاذب‌ترین پارچه‌ها است، بنابراین رطوبت را به خوبی در لباس‌ها کنترل می‌کند که قیمت پارچه در هرکدام از این موارد مختلف است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.