شیشه 4 میل فلوت که هرگز در بازار فروخته نشد

شیشه 4 میل فلوت نوعی شیشه است که با عملیات حرارتی یا شیمیایی فرآوری می شود که استحکام آن را افزایش می دهد فرآیند تمپر کردن سطح بیرونی شیشه را در حالت فشرده شدن و قسمت داخلی را در حالت کشش قرار می دهد.

به دلیل این تنش های مکانیکی، شیشه فلوت شده به جای تکه های با لبه های تیز، به قطعات دانه ای می شکند و احتمال آسیب را کاهش می دهد شیشه فلوت به شیشه مقاوم یا شیشه ایمنی نیز معروف است.

شیشه فلوت به دلیل ایمنی و استحکام در بسیاری از صنایع و مصارف از جمله پروژه های ساختمانی استفاده می شود برخی از کاربردهای شیشه فلوت شامل پنجره های خودرو، درهای دوش، سینی های یخچال، اجزای معماری، صفحه نمایش تلفن های همراه و ظروف پخت و پز است.

شیشه فلوت هم از نظر فیزیکی و هم از نظر حرارتی قوی تر از شیشه های معمولی است همانطور که قبلا ذکر شد، شیشه فلوت برای ایجاد تنش بیرونی و داخلی در مواد استفاده می شود. تنش سطحی فشاری شیشه فلوت شده توسط تنش کششی بدن متعادل می شود.

برای طبقه بندی شیشه به عنوان فلوت، سطح آن باید حداقل تنش فشاری 69 مگا پاسکال (10000 psi) داشته باشد. سپس، برای اینکه یک شیشه فلوت به عنوان یک شیشه ایمنی در نظر گرفته شود، تنش فشاری سطح آن باید از 100 مگا پاسکال (15000psi) تجاوز کند اگر شیشه فلوت بشکند، تنش سطحی افزایش یافته به جای تکه های تیز، باعث ایجاد قطعات دایره ای کوچک می شود این ویژگی باعث می شود که شیشه فلوت برای کاربردهای ضد فشار و ضد انفجار مناسب باشد.

شیشه فلوت استحکام خود را از تنش فشاری روی سطح خود بدست می آورد. از سوی دیگر، شیشه آنیل شده تقریباً هیچ تنش داخلی ندارد و آن را بسیار شکننده می‌کند ترک‌های سطحی میکروسکوپی ایجاد می‌کند که تحت کشش می‌شکنند شیشه های فلوت دارای این ترک های سطحی نیستند و این از انتشار یا انبساط در هنگام شکستن جلوگیری می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.